Ustvarimo notranje ravnovesje, 1. del
Dragi prijatelji in prijateljice!
Ko smo zakorakali na pot blagodejnih kitajskih veščin gibanja kot sta taijiquan in qigong, smo dejansko sprejeli odločitev, da želimo aktivno poskrbeti za svoje zdravje.
V zadnjih letih se nenehno govori o bolezni in zato morda tudi sami pogosto razmišljamo o bolezni in ne o zdravju. Vendar je jasno, da si s tem ne bomo utrdili svojega zdravja in dobrega počutja.
Ravnovesje
Na zdravje vplivajo številni dejavniki. Med drugim je odvisno od načina prehrane, načina gibanja, okolja, kjer živimo, še bolj pa od našega načina razmišljanja, notranjih (podedovanih) prepričanj in navad, od naše sposobnosti odpuščanja in spuščanja, o ujetih čustev, od kakovosti naših odnosov, od našega stika z naravo in njenimi cikli in od našega stika s seboj. In še od mnogo drugih dejavnikov. Veliko jih je.
Stare kulture so imele do zdravja drugačen odnos. Na primer, tradicionalna kitajska medicina (TKM) med drugim poudarja pomen usklajenosti človeka z ritmi narave. RAVNOVESJE je njena čarobna beseda. Ustvarjanje ravnovesja med jin in jang na vseh ravneh in na vseh področjih življenja je ključno vodilo za ustvarjanje pogojev za dobro zdravje. Ravnovesje, ki se nenehno soustvarja med telesom, umom in duhom, ter oplaja in krepi vsa področja našega življenja.
Kateri je tisti prvi korak k ustvarjanju pogojev za ravnovesje?
Najprej se vprašajmo: “Si zares vzamem čas za pristno čutenje? Za polno prisotnost v svojem telesu. Za ljubečo pozornost?”
Kolikokrat na dan si rečemo: “Samo še to opravim,…samo še ta projekt zaključim,…samo še to pospravim,…samo, da mine to obdobje,…samo, da…” in hitimo naprej z delnim zavedanjem sebe in energijo razpršeno na vse strani. Mine dan, mine mesec, mine nekaj mesecev, mine nekaj let. Mine naše življenje. Občasno pridejo opozorila, morda jih za trenutek opazimo, nekaj malega spremenimo, če nas življenje v to zares prisili, in nato kmalu spet po starem drvimo naprej. Slednje velja za vse nas, nihče ni povsem odporen na bežanje pred seboj z bežanjem navzven na tisoč in ne način. Takšna je narava našega uma. Vedno znova poskuša prevzeti vajeti, pri tem je iznajdljiv in hiter kot opica, zato ga vzhodne kulture imenujejo opičji um. Z različnimi metodami ga lahko usmerimo drugam in vsaj za nekaj trenutkov postanemo njegov gospodar. Tudi vadba taijiquana in qigonga sta ena izmed metod.
Zato vas in nas iz srca spodbujamo, da si vsak dan vzamete nekaj minut in vadite. Vadite polno prisotnost v telesu medtem, ko ponavljate gibe, ki ste se jih že naučili. Vadite z nami in vadite sami doma. Vaje zares delujejo in učinkujejo. Vendar je potrebna odločitev, da bodo postale del vašega življenja. Ko ste se nam pridružili na vajah, ste pravzaprav to odločitev že sprejeli. Vadite, vadite, vadite. Z redno vadbo so naša veščina zaznavanja in prisotnosti poglobila, lahko se boste osredotočali na dihanje in na globlje energetske ravni. Takrat se začnejo ustvarjati idealni pogoji za ravnovesje. Gib je osnova, um je vodja, oba pa povezujemo z dihanjem. To pomeni trojno uravnavanje v qigongu in taijiquanu. In s to prisotnostjo in ljubečo pozornostjo lahko oplemenitite vsa področja življenja.
To svetujejo tudi priznani zdravniki na Kitajskem. Zakaj bi čakali, ko pa lahko začnemo zdaj. Če še ne vadite, je zdaj pravi čas za začetek, če že vadite, je zdaj pravi čas za poglobljeno vadbo. Nasvete za dobro zdravje po načelih TKM lahko najdete tudi na našem blogu, ki ga z ljubeznijo pripravljamo posebej za vas.
Želimo vam obilje zdravja, ravnovesja in dobrega počutja!
Avtorica: Tina Hribar
Opomba: Članek je avtorsko delo in ga je brez navedbe vira ali avtorja prepovedano kopirati in pod svojim imenom objaviti v celoti ali delno. Če ga delite v celoti ali delno, vas prosimo, da navedete vir – to je spletna povezava. Hvala za razumevanje in spoštovanje našega dela!