Praznik sredine jeseni (中秋節) Happy Mid-Autum Festival!
Na petnajsti dan osmega meseca po kitajskem lunarnem koledarju (letos 17. septembra) na Kitajskem in drugod po Aziji slavijo še en pomemben in celo drugi največji praznik Praznik sredine jeseni ali Praznik (žetvene) lune (中秋節, Zhōngqiū jié). Na ta večer je luna najbolj okrogla in svetla v celem letu.
Začetki čaščenja lune segajo v čas dinastije Shang (1600-1046 pr. n. št.), dejansko pa so praznik lune in žetve začeli praznovati v zgodnjem obdobju dinastije Tang (618-907 n.št.). Tradicija se je spreminjalo in prilagajala času in navadam, vendar najbolj značilna jed tega dne ostaja priljubljena še danes. To so lunini kolački!
Lunini kolački so najbolj značilna jed praznika sredine jeseni. So različnih okusov, nadevov, odvisno od regije.
V kitajski kulturi okrogla oblika predstavlja popolnost in združitev. Danes si ljudje v krogu družine, prijateljev in tudi med sodelavci, podarjajo lunine kolačke z namenom, da drug drugemu zaželijo dolgo in srečno življenje in potrdijo ter utrdijo prijateljstvo in medsebojno povezanost.
Na letošnjem potovanju po Kitajski so naju kolački spremljali na vsakem koraku, saj je bila sezona na višku. Kar žal nama je, da nisva poslikala bogato založenih polic. V Aziji je namreč pakiranje enako pomembno, kot vsebina. V darilni škatli je lahko le manjše število kolačkov, škatla pa je tako velika in prekrasno dekorirana, kot, da je notri največji in najlepši zaklad na svetu. 🙂
Zanimivosti o Prazniku sredine jeseni in luninih kolačkih si lahko ogledate na tej povezavi.
Želimo vam vsega dobrega obilo in polno!
Avtorica: Tina Hribar
Opomba: Članek je avtorsko delo in ga je brez navedbe vira ali avtorja prepovedano kopirati in pod svojim imenom objaviti v celoti ali delno. Če ga delite v celoti ali delno, vas prosimo, da navedete vir – to je spletna povezava. Hvala za razumevanje in spoštovanje našega dela!